A magas vércukorszint tünetei

Magas vércukorszint

Melyek a figyelmeztető jelek?

A magas vércukorszintre is igaz, hogy ahány ember, annyiféleképpen reagál a szervezete. Mégis akadnak olyan általános figyelmeztető jelek, amelyek segíthetnek a probléma felismerésében. A cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek -magától értetődő módon- nagyon fontos tisztában lenniük a tünetekkel.

Mikor beszélünk magas vércukorszintről?

A megemelkedett vércukorszintnek különböző fokozatai vannak. Magas vércukorszintről (hiperglikémiáról) akkor beszélünk, ha a vércukorszint meghaladja éhgyomri állapotban a 7 mm/l, étkezés után a 8 mm/l értéket. A szervezet működése során természetesen mindenkinél előfordulnak átmenetileg magsabb vércukor értékek, ezzel nem is volna gond. Ám abban az esetben, ha ez az állapot rendszeressé válik, mindeképpen érdemes szakorvoshoz fordulni. Vagy kezdődő cukorbetegségre kell gyanakodni, vagy – ha már korábban diagnosztizálták a diabéteszt – feltehetően a kezelés nem megfelelő. Ilyen esetben nagy valószínűséggel módosítani kell az étrenden, mozgáson és/vagy az alkalmazott gyógyszeres kezelésen, esetleg annak adagolásán.

Melyek a magas vércukorszint tünetei?

Gyakori vizelés
A vesékhez eljutó vércukor vizet szállít magával a vesékhez, kiváltva a gyakori vizelést. Gyanús lehet, hogy – jóllehet nem iszunk többet a szokottnál, mégis – többet járunk wc-re. Ilyen esetben mindeképpen nézessünk vércukorszintet!

Állandóan fáradtság-érzet
A cukor fontos energiahordozó, igaz ez a vércukorra is. Ám mint az élet egyéb területein, itt sem jó, ha túl sok van valamiből. Jelesül a vérben lévő cukorból, amelynek túl magas koncentrációja miatt állandóan fáradtnak érezzük magunkat. Ezt súlyosbítja a már említett gyakori vizelés következménye, a kiszáradás.

Folyamatos szomjúság
A már említett kiszáradás, azaz a szervezet dehidratált állapota is a magas vércukorszint következménye. Akkor következik be, ha a vesék nem tudják kiszűrni a glükózt. Ez a konstans szomjúságérzeten túl egyes szerveink működésére is negatív hatással lehet. Ördögi körbe kerünk: sűrűn járunk wc-re (folyadékvesztés), ami miatt a szervezet jelez, vagyis szomjasak leszünk. Ennek hatására inni fogunk, amitől ismét wc-re kell menni. És a kör folytatódik…

Homályos látás
A korábbi panaszok után – laikus füllel némileg ellentmondásosan – a látászavarokat a szemüregben a magas vércukorszint miatt felhalmozódó folyadék okozza. Ez konkrétan homályos látást idéz elő. Jó hír, hogy ez a tünet a vércukorszint kiegyenlítődéését követően elmúlik. Mielőtt elkezdünk örülni: nem szabad félvállról venni a problémát, mert a kezeletlen magas vércukorszint tartós látáskárosodáshoz is vezethet.

Lassan gyógyuló sebek, nem múló horzsolások, zúzódások
A vércukor magasabb szintje az idegpályákra és a vérkeringésre is komoly befolyással van: lassítja a felületi sérülések regenerálódását (magyarul úgy érezzük, mintha nem akarnának gyógyulni a sebeink), ezzel összefüggésben pedig megnő a fertőzések kockázata is.

Hirtelen/váratlan fogyás
Végre egy örömhír, gondolhatnánk, amikor szóba kerül a gyors fogyás. Ám a dolog becsapós: a folyamat ugyanis egyáltalán nem örömteli, mivel a sejtek nem jutnak glükózhoz. Ennek hiányában pedig a szervezet elkezdni lebontani a zsírt, és – ami sokkal rossszabb- az izmokat is, így jutva energiához.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.