Szalagos fánk

Miért szalagos a fánk?

A farsangi “szalagos fánk” elnevezés a fánk oldalán húzódó, világosabb sávnak köszönhető. Ez akkor képződik, amikor a fánkot olajban kisütik, és az oldalán kevesebb hő éri a a “szalagos” részt.

Honnan ered a fánk, és mi a története?

A fánk egy kelt tésztából készült édes sütemény, amely Magyarországon a 19. század tájékán terjedt. Eredetéről több teória létezik, mely közül a legnépszerűbb szerint Marie Antoinette francia királynéhez köthető az elterjedése. XVI. Lajos felesége egy farsangi utcai forgatagban kóstolta meg először a fánkot, és annyira megtetszett neki, hogy onnan kezdve elmaradhatatlan része lett a francia főúri lakomáknak.

Egy másik történet szerint Bécsből származik. E szerint a legenda szerint egy bécsi pék – miközben éppen kenyeret készült sütni- véletlenül beleejtette a kenyértésztát a forró olajba, és meglepve konstatálta, hogy milyen szép aranybarnára sült. Kicsit finomított a módszeren, és megszületett a fánk.

Milyen fajtái léteznek a fánknak?

Kedvelt változatai a képviselőfánk, a forgácsfánk, a farsangi fánk, a csörögefánk, illetve a szalagos fánk. Magyarországon a fánk fogyasztása a farsanghoz kötődik: a farsangi fánk népszerű böjt előtti csemege, ekkor a keresztény hagyományok szerint érdemes minél több fánkot enni a falánk élvezetek megvonása előtt. A népi hiedelmek szerint a fánk a párkeresés egyik szimbóluma: a hagyomány szerint a lányok egy-egy fánk ajándékba adásával jelezték a fiúknak szimpátiájukat.

Hozzávalók

Teljes kiőrlésű búzaliszt – 500 g
Tejszín – 200 ml
Búzaliszt – 150 g
Napraforgóolaj – 50 ml
Víz – 150-200 ml
Vaj – 80-100 g
Tojássárgája – 4 db
Édesítő (DW 1:4) – 20-30 g
Élesztő – 30 g
Rum – 0,5 dl
Só – 1 csipet.

A szalagos fánk elkészítése

A kellően felmelegített tejszínt kelesztőtálba öntjük és beletesszük az édesítőt az élesztővel, majd a többi hozzávalót, a vaj kivételével. Majd fontos mozzanat következik: jól kidagasztjuk a tésztát. Ennek eredményeképp sima felületű tésztát kell kapjunk.

A dagasztás végén adjuk hozzá a vajat, és a lágy tésztát (végig meleg helyen tartva!) hagyjuk kelni, amíg kb. a duplájára nem kel. Ezután lisztezett deszkán nyújtsuk ki (elég ha csak az ujjunkkal lapogatjuk el, nem kell sodrófa). A nyújtás után egy nagyobb pogácsa vagy fánkszaggatóval kiszaggatjuk, és lisztezett deszkán letakarva még kelesztjük kb. 10 percet.

A fánkokat közepesen forró, bő olajban, egyenletes tűznél sütjük. Az olaj hőfokát egy tésztadarabbal próbáljuk ki. Ha túl forró, akkor hirtelen sül és a belseje nyers marad, nincs ideje a növekedésre, nem lesz szalagos. Kb 170 fok lesz a jó hőfok, és 3-4 cm-es legyen az olaj mélysége – akkor ugyanis nem ér le a tészta az aljára és szépen tud sülni.

A megkelt fánk felső része kerüljön alulra az olajba, egyszerre csak annyit süssünk, amennyi kényelmesen elfér, hogy hely legyen a növekedésre. A sütés kezdetén használjunk fedőt, majd ha átfordítottuk, már fedő nélkül sütjük tovább.
A lehullott széleket összegyúrjuk, újrakelesztve kiszaggatjuk, és kisütjük.

2 thoughts on “Szalagos fánk

  1. Hetente szeretnék rendelni 6 db Tk-fánkot! Megoldható-e Önöktől a kiszállítás Dunaharasztira? Esetleg érte mennék.

  2. Kedves Zoltán!

    Köszönjük az érdeklődést.
    Sajnos fánkokat nem gyártunk, így azok kiszállítását sem tudjuk vállalni.

    További szép napot kívánunk!

    Üdv
    Alexa Team

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.