Terhességi cukorbetegség

Terhességi cukorbetegség

Hogyan alakul ki a terhességi cukorbetegség?

A várandósság ideje alatt az egyik leggyakoribb kóros állapot a cukorbetegség – annak is egy speciális formája, a terhességi cukorbetegség. Ez azoknál a kismamáknál alakulhat ki, akik súlyfelesleggel küzdenek, mozgásszegény életmódot folytatnak, illetve nem megfelelően táplálkoznak. Továbbá akiknek ikerterhességük van, 40 év felettiek vagy genetikailag hajlamosak rá.

A terhességi cukorbetegség a legtöbb esetben csak a baba világrajöttéig tart. A jelenség oka a terhesség alatti hormonális változásokban keresendő. Ha kiderül, hogy ez a probléma áll fenn, akkor mielőbb szigorú diéta, valamint -szükség esetén- inzulinterápia szükséges, mind a mama, mind a születendő baba egészsége érdekében.

Mikor történik a diab-szűrés?

Fontos megjegyezni, hogy a terhességi diabétesz az esetek többségében nem jár a cukorbetegség általános tüneteivel (gyakori vizeletürítés, túlzott fáradékonyság), és a kismama jellemzően teljesen tünetmentes marad. A cukoranyagcsere egyensúlyának felbomlására így a terhességi protokoll szerint a várandósság 24-28. hetében történő cukorterheléses vizsgálat során fény derül.
Ha már a várandósság előtt is fennálló inzulinrezisztenciáról beszélünk, vagy korábbi terhesség alatt alakult már ki gesztációs diabétesz, akkor a vizsgálatok protokollja megváltozik, és már a várandósság korai szakaszában, a 10-12. héten elvégzik a cukorterheléses vizsgálatot.

Mik a fő kockázati tényezők?

  • Életkori kockázat (35 év feletti terhesség);
  • Jelentős túlsúly (BMI-index 30 feletti);
  • Genetikus okok (korábbi cukorbetegség a felmenőknél);
  • Várandóság előtt létező inzulinrezisztencia.

Melyek a terhességi cukorbetegség tünetei?

Mivel a terhességi cukorbetegség jellegzetesen tünetszegény, ezért csak a szűrővizsgálatok alkalmával derül fény a kialakult betegségre. Annak függvényében változhat a protokoll, hogy volt-e már a kismamának előző várandósság alatt cukorbetegsége, illetve a fennáll-e inzulinrezisztencia a terhességet megelőzően is.

Hogyan kezelhető?

A kezelés célja az optimálishoz minél jobban közelítő vércukorszint biztosítása. A magas vércukorszint diagnosztizálását követően a kismama 2 hétre szigorú, 160 grammos diétát tart. Emellett az étkezések előtt közvetlenül és az étkezések után egy órával vércukormérést végez. Az így kapott értékeket a diabetológus értékeli, és eldönti, hogy szükséges-e inzulin-terápia, vagy elégséges a diéta pontos betartása és mellette a rendszeres testmozgás.