Kókuszgolyó

Kókuszgolyó

A kókuszgolyó népszerűsége az egyszerű elkészítésben (is) rejlik. Emellett – nem elhanyagolható módon- fantasztikusan finom is. Ám mielőtt rátérnénk a receptre, lássunk pár érdekességet az alapanyaggal kapcsolatban.

Érdekességek a kókuszról

Az akár 30 méteres magasságot is elérő kókuszpálma régészeti kutatások alapján 35-55 millió évvel ezelőtti jelent meg a Földön. A mai Ausztrália és India területén lehettek az első ősi kókuszpálmák, de nincs kizárva, hogy Dél-Amerika volt az őshazája.

Világszerte több mint 80 országban találhatók kisebb-nagyobb területen kókuszpálmák – a világ legnagyobb kókuszdió-termését a Fülöp-szigetek, Indonézia és India kókuszligetei adják. Gyökérzetük kedveli a sós tengervizet, ezért is gyakoriak a tengerparti kókusz-ligetek, de a parttól távolabb, akár 1200 m-es tengerszint feletti magasságig is megélnek.

A kókuszdió a tengeráramlatokkal képes távoli vidékekre is eljutni, így alakultak ki egymástól távoli vidékeken is kókusz-ligetek.

A kókusz egyik legkorábbi említésével az Ezeregyéjszaka meséiben lehet találkozni: Az 558. éjszakán meséli el Seherezádé Tengerjáró Szindbád ötödik utazásának történetét, ahol is Szindbád kókuszdió gyűjt a Majmok Városában.

A kókuszdiót kívülről vízhatlan réteg borítja, ezt követi egy – a tengervíznek ellenálló, ám az úszást segítő – levegős réteg, az érett állapotban barna, elfásodó héj, ami alatt a kemény csonthéj helyezkedik el.

A kókuszdió csupán nevében ápol rokonságot a dióval, valójában egyáltalán nem diótermésről van szó, hanem egymagvú csonthéjasról.

Az érett kókuszdió fehér gyümölcshúsának frissen nagyjából 45-50 %-a víz, 35-37%-a zsír, de fehérjét, cukrot és ásványi anyagokat is tartalmaz. A félbevágott kókuszdiót rendszerint napon vagy mesterséges körülmények között szárítják, így a nedvességtartalma jelentősen csökken.

A kiszárított (mintegy 5%-os nedvességtartalmú, de nagyjából 60-70%-os zsírtartalmú) gyümölcshúst hívják koprának, ebből készül aztán a jól ismert kókuszreszelék.

A szárított gyümölcshúsból nem csupán olaj, illetve zsír nyerhető ki, hanem készül belőle kis szirmokká aprítva kókuszpehely, amivel gyönyörűen dekorálhatunk desszerteket, kisütve chipsként is kínálják, finomra reszelve pedig kókuszreszelék lesz belőle, ami számtalan finom fogás fontos összetevője.

Hozzávalók

500 g darált keksz
30 g édesítő (DW 1:4)
3 ek kakaópor
4 dl tej v gyümölcslé
4 ek rumaroma
100 g kókuszreszelék a hempergetéshez

Elkészítés

A kókuszreszelék kivételével minden hozzávalót összegyúrunk.
Ha túl száraz, akkor még folyadékot adunk hozzá.
1 órára hűtőbe teszük, aztán golyókat formázunk belőle.
Meghempergetjük a kókuszreszelékben (és megesszük 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.