Hashimoto-betegség

Hashimoto

A teljes nevén Hashimoto thyreoiditis az idült, krónikus pajzsmirigy-gyulladás latin elnevezése. A nevét Hashimoto Hakaru (1881–1934) japán orvosról kapta, aki 1912-ben először jegyezte le a betegséget (a thyroid pedig a pajzsmirigy latin neve). Fontos megemlíteni, hogy az idült pajzsmirigy-gyulladásoknak több formája ismert, vagyis nem minden pajzsmirigy-gyulladás Hashimoto-betegség.

Mi is pontosan a Hashimoto-betegség?

A Hashimoto thyreoiditis vagy Hashimoto-betegség egy autoimmun betegség, amely a pajzsmirigy gyulladásával jár. A pajzsmirigy -amely egy kis, pillangó alakú szerv a nyak elülső részén- fontos szerepet játszik a szervezet anyagcseréjében, energiaszintjének szabályozásában és egyéb vitális folyamatok működésében.

A Hashimoto-betegség a leggyakoribb mind a pajzsmirigy-, mind az autoimmun betegségek sorában. Fennállása esetén az immunrendszer a pajzsmirigysejteket tévesen kívülálló, káros anyagokként azonosítja és támadni kezdi. Az ilyen típusú autoimmun elváltozások jellegzetessége, hogy sokszor lappangó formában jelennek meg, ebből kifolyólag pedig nehéz pontosan meghatározni a gyakoriságukat.
Általában pajzsmirigy megnagyobbodással (strúma) jár, és kezdetben gyakran tünetmentes. Esetenként velejárója lehet az átmenti pajzsmirigy érzékenység, esetleg hőemelkedés. Gyakran a pajzsmirigy alulműködését eredményezi.

Nők esetén a betegség előfordulása lényegesen gyakoribb, mint férfiaknál. 10-ből 2-3 esetben kimutatható, és gyakran áll a meddőség, menstruációs zavarok hátterében is.

Melyek a leggyakoribb tünetek?

  • Tartós fáradtság és kimerültség érzése, akár hosszas pihenés vagy alvás után is.
  • A metabolizmus lelassulása, amely fokozott hajlamot eredményez a súlygyarapodásra – adott esetben a megfelelő étrend és testmozgás mellett is.
  • Fokozott hajlam a fázásra, még fajlagosan meleg környezetben is.
  • Koncentrációs nehézségek és memóriazavarok.
  • Az alacsony pajzsmirigyhormon-szint befolyásolja az agy kémiai egyensúlyát, amely a hétköznapokban hangulat-ingadozásokként és letörtségként, depresszív érzésként jelentkezik.

Hogyan kezelhető a Hashimoto-betegség?

A Hashimoto thyreoiditis kezelése az egyéni tünetek, a betegség súlyossága és más egészségügyi tényezők alapján személyre szabott. A kezelés alapja (pajzsmirigy-alulműködés esetén) általában a pajzsmirigyhormon-pótlás, amelyet a beteg egész életében szedhet.
Néhány betegnél az autoimmun gyulladás csökkentésére irányuló kezelés is fontos lehet. Az orvosok esetenként kortikoszteroidokat is alkalmazhatnak a pajzsmirigy gyulladásának csökkentése érdekében, de ezeket általában csak rövid időn keresztül adagolják.

Milyen étrend segít?

A Hashimoto kezelésében fontos szerep jut van a táplálkozási szakértő által összeállított, személyre szabott étrendnek. Ezen belül fontos a zöldségek és gyümölcsök, továbbá a teljes értékű gabonafélék és az olajos magvak fogyasztása. A Hashimoto-betegség kezelésénél kiemelt jelentősége van a magas szeléntartalmú élelmiszerek (zabpehely, köles) fogyasztásának. Ezzel együtt egyéni szinten mérlegelve szóba kerülhet tej-, illetve gluténmentes étrend követése is.

Általánosságban is igaz, hogy az egészséges táplálkozás és az aktív életmód segíthet a testsúly kontrollálásában, az általános jóllét és összességében a magasabb életminőség fenntartásában.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.