Pajzsmirigy alulműködés

Pajzsmirigy alulműködés

Hány embert érint a pajzsmirigy alulműködés?

A pajzsmirigy alulműködés (orvosi kifejezéssel hypothyreosis/hipotireózis) a statisztikák szerint a felnőttek nagyjából 5 százalékánál alakul ki. A pajzsmirigy által termelt hormonok az anyagcserét szabályozzák, vagyis azt, hogy szervezetünk hogyan hasznosítja az energiát. A pajzsmirigy alulműködés során a test funkciói lelassulnak.

Hol található a pajzsmirigy?

A pajzsmirigy a nyak elülső részén, az ádámcsutka alatt található. Alakja pajzsra vagy pillangóra emlékeztet. A pillangó szárnya a légcső két oldalán helyezkedik el, a szárnyak négy csúcsán a négy kis mellékpajzsmirigy helyezkedik el.

Mik a pajzsmirigy alulműködés tünetei?

Mivel a pajzsmirigy hormonok gyakorlatilag minden szervre és szövetre kihatással vannak, a tünetek és panaszok is igen sokfélék, szerteágazóak lehetnek. A legjellemzőbb tünetek:

Depresszió – Hízás – Rossz alvás – Fázékonyság- Fáradékonyság – Lassú szívritmus, lassú mozgás és beszéd – Izom- és ízületi fájdalom, görcsök, gyengeség – Száraz bőr – Csökkent izzadás – Rendszertelen menzesz, erőteljes vérzés – Libidó csökkenés – Arc-, kéz- és lábduzzanat – Székrekedés – Vérszegénység – Magas koleszterin szint – Egyensúlyzavarok – Visszatérő légúti fertőzések.

Miért nehéz diagnosztizálni?

A tünetek önmagukban is gyakran jelentkeznek, akár betegség nélkül is, ami megnehezíti a pajzsmirigy alulműködés diagnosztizálását. Ráadásul egy-egy tünet fennállása önmagában még nem egyértelműsíti a problémát. Gyanú esetén ezért minden esetben szakorvoshoz kell fordulni a megfelelő diagnózis felállítása érdekében. A pajzsmirigy-elégtelenség jelenlegi ismereteink szerint nem megelőzhető.

Mikor és hogyan alakul ki?

A pajzsmirigy alulműködés akkor alakul ki, ha a pajzsmirigy nem tud annyi pajzsmirigy hormont (T3, T4) termelni, mint amennyit a szervezet igényel. A pajzsmirigy működését – azaz a T3, T4 hormonok termelésének mennyiségét – a TSH nevű hormon szabályozza, melyet az agyalapi mirigy termel.

A pajzsmirigy alulműködés általában lassan alakul ki, ilyenkor a tünetek fokozatosan alakulnak ki. Ezek ráadásul kevésbé feltűnőek és általánosak, más betegségre is jellemzőek lehetnek. Egyedül vérteszttel lehet megbizonyosodni a pajzsmirigy funkció állapotáról.

Hogy történik a vizsgálat?

A Pajzsmirigy alulműködés diagnózisa a vérből történő hormonszintek maghatározásával történik, mely során az agyalapi mirigy által termelt a TSH, illetve a pajzsmirigy hormonok (fT3 és fT4) szintjét kell elsősorban meghatározni. Pajzsmirigy-alulműködésre a magas TSH szint, valamint az alacsony fT3 és fT4 szint utal. Fontos tudni, hogy a TSH érték egyénenként, életkor szerint, sőt vizsgálatonként (napszakonként függvényében) is eltéréseket mutathat. Emiatt a laborvizgálat mellett érdemes ultrahang vizsgálatot is végezni.

Mi a kezelés menete?

A kezelés élethosszig tartó hormonpótlással történik. A tiroxin tabletta formájában szedhető. Napi adagját személyre szabottan szakorvos állítja be. A kezelés eredményességének ellenőrzése a TSH-szint követésével történik. Ha ez a normál tartományba kerül, az azt jelzi, hogy a hormonpótlás megfelelő. A gyógyszer bevétele éhgyomorra, étkezés előtt legalább fél órával történjen, mert a táplálék a hormon felszívódását befolyásolhatja. A napi adagot célszerű reggel vagy két részre osztva, reggel és délben bevenni. Az esti gyógyszerbevétel ugyanis egyeseknél alvászavarokat okozhat. A pajzsmirigy alulműködés kezelésében nagy szerepet játszik a megfelelő, személyre szabott étrend követése is.

Gyógyítható a pajzsmirigy alulműködés?

A pajzsmirigy alulműködés megfelelő szakorvosi kontroll és kezelés mellett tünetmentesíthető, bár -jelen ismereteink szerint- véglegesen nem gyógyítható betegség. Kezelt betegség esetén a kórkép nem befolyásolja sem az életkilátásokat, sem az életminőséget. Teljes és tartalmas élet élhető vele.

Hogyan befolyásolja a testsúlyt?

A pajzsmirigy-alulműködés testsúly-gyarapodással járhat. Sokakban él az a tévhit, hogy a pajzsmirigyhormon szedése segít a testsúlyfölöslegtől való megszabadulásban. Ez sajnos nem így van. Fogyni csak a hormon túladagolásától lehetne, amelynek súlyos következményei, szív- és érrendszeri mellékhatásai lennének. A normál tartományig történő hormonpótlás nem fogyaszt, viszont az alulműködés rendezésével megjavul az étvágy, így a kezelés során testsúlygyarapodás léphet fel. Ez a helyes étrend betartásával kerülhető el.