Blundel-tészta

Blundel-tésztás kakaós csiga

Vajon mitől más a kakaós csiga a pékségekben, mint amit otthon sütünk? Nos, a titok nyitja az alapanyagban rejlik: ez nem más, mint egy élesztős-leveles, hajtogatott kelt tészta, vagyis a Blundel-tészta, amely nevét a hajtogatásra utaló német bündel szóról kapta.

Hozzávalók

350 g tk. liszt
150 g finomliszt
6 g DW 1:4
25 g élesztő
2,8 dl tej
3 tojássárgája
5 cl olaj
10 g só
250 g vaj

A blundel-tészta elkészítése

A vaj nagyobbik részéből (225 g) téglalapot formázunk (egy zsírpapír jó segítségünkre lehet ebben a műveletben).
Felfuttatjuk a langyos tejben az édesítőt és az élesztőt, majd a hozzáadott maradékból vajból, tojásból, lisztből és sóból sima tésztát gyúrunk. Ezután félórát pihenni hagyjuk (szobahőn, letakarva). Ezalatt a tészta nagyjából kétszeresére dagad.
Belisztezett felületre borítjuk, és (4 levelű) lóhere alakúra formázva nyújtjuk, figyelve, hogy középen legyen a legvastagabb.

A hajtogatáson múlik minden

A korábban téglalappá alakítot vajat godosan elhelyezzük a tészta közepén, és szépen sorban haladva ráhajtogatjuk a lóhere “négy levelét”.
Ezt követően kinyújtjuk, kb 0,5 cm vastagon, téglalap alakra. Szemre háromfelé osztva hajtsuk egymásra a két oldalsó harmadot.

A forgatás szintén fontos

90 fokban forgassuk el, és ismételjük a téglalap-alakú nyújtást. Ezután képzeletben négyfelé (képzelj magad elé egy nyitott könyvet, ahol a lapok középen függőlegesen félbe vannak hajtva) osztjuk a tésztát, és a két szélső negyedet ráhajtjuk a középső két negyedre. Végül a két oldalt egymásra hajtjuk (mintha “becsuknád” a könyvet). Következik egy óra pihentetés a hűtőben.
Még egyszer megismételjük a könyv-formájú négyrészes hajtást.

A blundel-tészta tárolása

Frissentartó fóliában heteken át tárolható a fagyasztóban, viszont frissen két órán belül fel kell használni, ellenkező esetben elveszíti a rugalmasságát.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.