Életmódváltás

Életmódváltás

Az inzulinrezisztensek életében elkerülhetetlen, hogy bekövetkezzen az életmódváltás. Ez – szilárd meggyőződésünk – a szervezetünk hasznára válik. Még akkor is, ha először sokan lemondásként élik meg azt. Maga az életmódváltás folyamata komoly kihívás elé állíthatja azt, aki még nem próbálkozott vele. Ebben segítünk néhány ötlettel, tanáccsal.

Készíts tervet és tűzd ki a célt!

Minden utazás azzal kezdődik, meg hogy útitervet készítünk – nincs ez másként -a szó átvitt értelmében- akkor se, ha épp az életvitelünket tervezzük átalakítani. A célkitűzések esetén fontos a megvalósíthatóság. Másképp fogalmazva: olyan célt tűzz ki, amiben hinni is tudsz; amiről el tudod képzelni, hogy megvalósítható.
Ha nem tudsz úszni, felesleges a Balaton-átúszás megnyeréséről álmodozni. Elérhetetlen célok kitűzésével garantált a csalódás. Az pedig egyenes út ahhoz, hogy feladd az eredeti tervet, és visszatérj a régi életedhez.


Szabadulj meg a rossz beidegződésektől.

Azért akarsz változtatni, mert nem vagy elégedett azzal, aki/amilyen most vagy. Márpedig aki/amilyen vagy, az nagymértékben az eddigi szokásaidnak köszönhető. Vedd sorra a szokásokat, és igyekezz eldönteni, melyek azok, amelyek nem váltak a hasznodra (rosszabb esetben károsak). Ezeket egyenként próbáld vagy elhagyni, vagy ha ez nem megy, másik szokással helyettesíteni. Nagyon fontos, hogy ne légy túl szigorú önmagadhoz. Itt is érvényes az elérhetőség és a fokozatosság elve, vagyis ne támassz lehetetlen elvárásokat magaddal szemben. Apránként, lépésről-lépésre haladj, ne akarj mindent egyből megváltoztatni.


Jutalmazd meg magad!

Minden változásban találd meg az eredményt: az előrelépés, a haladás jelét. Ezek jellemzően apróságok, amelyek számodra nagyon is fontosak, és az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válnak. Például számold a napokat, amiket nem hagytál ki testgyakorlás nélkül. Vagy jegyezd meg, hány napot bírtál ki anélkül, hogy édességet ettél volna. Ezek az apró mérföldkövek rengeteg megerősítést nyújtanak a tudatod számára. Az eredmények számon tartásával tudsz motivált maradni – márpedig ez a siker kulcsa, ez adja az ösztönzést ahhoz, hogy hosszú távon is ki tudj tartani egy cél elérése érdekében.


Nem lesz könnyű az életmódváltás.

Ezt jó, ha már a legelején tudatosítod magadban. Minden nagy változás ciklikus, vannak benne jobb és rosszabb pillanatok, periódusok. Nem szabad, hogy az első alkalom, amikor a mérleg újra magasabb értéket mutat, elvegye a kedvedet. Itt jön képbe a fent már említett motiváció és tudatosság. Higgy magadban és a célodban is, fogadd el a pillanatnyi vereségeket és a hosszú távú célt tartsd a szemed előtt. Egy idő után jönni kezdenek az eredmények, és segítenek a motiváció fenntartásában.


Keress mentális támpontokat is!

Az életmódváltás nem kizárólag testi átalakulás, legalább ilyen fontosak a fejben zajló folyamatok is. Vagyis nem elég a fizikai „gyúrás”, az elmédet is kondicionálnod kell (Senki ne gondoljon szektás agymosásra, ilyesmiről szó sincs).
Nagyon fontos, hogy megtaláld azokat a technikákat, amelyek segítségével formában tartod a gondolataidat is. Igen, a gondolataidon rengeteg múlik, hiszen minden a fejben dől el. Vagyis ki kell zárni onnan mindent, ami kétséget ébreszt, elbizonytalanít vagy összezavar.

Rengeteg könyv, hangoskönv, motivációs anyag, stb. érhető el szerte az interneten. Szánj rá néhány percet, és kezdj kutakodni. Hamar meg fogod találni azokat a szerzőket, akik hozzád szólnak, és úgy fogalmazzák meg mondanivalójukat, hogy azzal azonosulni tudsz, és erőt tudsz meríteni a hallottakból/olvasottakból.
(Megvannak a személyes kedvenceink, de itt és most tartózkodunk a konkrét nevek, címek felsorolásától, ezt inkább tényleg mindenkinek a saját egyéni ízlésére bízzuk – egy kivételt azért teszünk.)

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.