PCOS

PCOS

Minek a rövítítése a PCOS?

A PCOS (azaz a Policisztás Ovárium Szindróma) a nők kb. egytizedét érinti, és az egyik fő ok, amely meddőséget idézhet elő. Egy olyan összetett anyagcserezavarról van szó, amely jelen állás szerint kezelhető (endokrinológus szakember által), de teljes egészében meg nem szüntethető. A háttérben sokszor örökletes cukoranyagcsere-zavar húzódik meg.

Mi pontosan a PCOS?

Egy hormonális betegség, amelyre a férfi nemi hormonok túlsúlya (hyperandrogenizmus) jellemző. Az ún. androgén hormonok normál esetben amúgy eleve jelen vannak a női szervezetben, ám a PCOS esetén túlzott mennyiségben, amely számos kellemetlen panaszt idézhet elő.

Mik a tünetek?

A PCOS tünetei között a fokozott szőrnövekedés okoz esztétikai kellemetlenségeket, arcon, végtagokon, mellkason. Ezen túlmenően a hormonok megnövekedett mennyisége miatt nagyon sokszor túlsúly és erősen pattanásos bőr is kísérheti. További probléma a menstruáció zavarai, annak ritkulása és elmaradása, valamint meddőség kialakulása. Ilyenkor a petefészek elváltozása lehetetlenné teszi a megtermékenyülést. Nem jön létre tüszőrepedés sem, aminek következtében ciszták alakulnak ki a petefészekben.

A felsorolt leggyakoribb tünetek nem okvetlenül egyidejűleg, pláne nem mindenkinél jelentkeznek. PCOS esetén a folyamatosan magas ösztrogén- és androgén hormonszintek miatt a betegség fokozott hajlamosító veszélyt jelent a cukorbetegség, a méh- és emlődaganat kialakulására. Mivel a PCOS gyakran összefüggésben áll a cukoranyagcsere zavarával, javasolt célzott vizsgálatokat végezni diabétesz ill. IR irányokban.

Hogyan diagnosztizálható?

A fentiek alapján menstruációs zavar és rendszertelen tüszőérés esetén a női és férfi nemi hormonokon túl prolaktinszintet és pajzsmirigy funkciót is kell vizsgálni, valamint szükséges vércukorterhelés, hogy a cukorbetegséget vagy inzulinrezisztanciát kizárhassuk. A vérvételeket a ciklus két különböző pontján is érdemes elvégeztetni: a 7. és a 21. napon is szükséges a hormonvizsgálat.
További fontos tényező, hogy a policisztás ovárium szindrómában szenvedő nők zsírszövete nem termel elegendő adiponektin nevű hormont. Így egy egyszerű adinopektinszint-mérésből is lehet következtetni a páciens állapotára.

Kezelhető a PCOS?

A PCOS kezelhető. A kezelés része az életmódterápia, ezen belül is a személyre szabott PCOS étrend és a rendszeres testmozgás. PCOS-gyanú esetén nőgyógyászati szakorvosi kivizsgálás szükséges. A nőgyógyász szakorvos a különböző meddőségi okok és gyanúk kizárásával meg tudja határozni a betegség okát. A kezelésnél a megkezdett kezelések során a nőgyógyászati kontroll rendkívül fontos, a kezelés és a páciens gyógyulásának nyomon követésére.

Az életmódon múlik?

A betegség kialakulására az öröklött genetikai hajlam mellett az életmód is hatással lehet. A hajlamosító tényezők között első helyen a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, illetve ezekkel összefüggésben a túlsúly (elsősorban a hasi elhízás) szerepel. Fontos megemlíteni a fokozott stresszt és a pszichés okokat is. A betegség sikeres kezeléséhez szükséges ezen életmódtényezők megváltoztatása.

És a nemi élet?

A PCOS (policisztás ovárium) és tünetei sajnos nagyon sok nő életét megkeseríti. PCOS (policisztás ovárium) tüneteinek, az elhízásnak következében, sokszor a szexuális élet minősége leromlik, a párkapcsolat is megsínyli a megbetegedést. Ebben a helyzetben a termékenység, a gyermekvállalás sikeressége nem könnyű. A fizikai tünetek sajnos mentális síkon is negatívan hatnak a nőre.

Hogyan függ össze az IR-rel?

A PCOS kialakulásában örökletes hajlamosító faktorok mellett környezeti tényezők is szerepet játszhatnak. Ennek hátterében a szénhidrát-háztartás szabályozásában alapvető szerepet játszó hormon, az inzulin iránti érzékenység csökkenése áll.

A betegség kialakulása már gyermekkorban elkezdődik, ám tüneteket elsősorban a pubertáskort követően okoz. A csökkenő inzulinérzékenység következtében a hormonszint megemelkedik. Ez serkenti a petefészek férfi nemihormon-termelését, mely a korábban már felsorolt jellegzetes tünetek egy részéért felelős.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.